#1 2011-02-11 14:59:17

 Dante

https://www.gracieuniversity.com/images/graphics/ranks/gr_belt_red_s10.gif

800168
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2011-02-11
Posty: 22
Punktów :   

Wyczucie i timing w brazylijskim jiu-jitsu

Pomówmy najpierw o wyczuciu. Jest to zdolność do odczuwania i odczytywania nacisku. Podczas mocowania się, ma miejsce stały ogień zaporowy ruchów (pchania i ciągnięcia). Ciągłe używanie siły przeciw sile szybko prowadzi do zmęczenia. Zawodnik silniejszy, bardziej energiczny i wytrzymalszy wygra mecz. (Zakładając, że mają równe umiejętności). Jeśli jednak jedna osoba dysponuje atutem wyczucia, natychmiast rozpozna ruchy przeciwnika i użyje ich przeciwko niemu, wyprowadzając go z równowagi. Wyczucie jest świetną zdolnością - możesz go używać i rozwijać całe życie. Wyczucie pomogło mi bardzo w moich potyczkach. Użyłem go wiele razy przeciwko znacznie większym i cięższym przeciwnikom. Na przykład miałem ucznia, który był kulturystą. Miał 6'22'' wysokości i ważył 325 funtów (dla porównania ja przy tym samym wzroście ważyłem 205 funtów). Wyciskał na ławce 500 funtów. [...] Jakim więc sposobem rzucałem nim jak dzieckiem, zakładając to tu, to tam dˇwignie na stawy? Powiem Ci. Kombinacja techniki i wyczucia. Jeśli jednak poćwiczy dwa, trzy lata stanie się koszmarem. Możesz zapytać: "Jak osiągnąłeś tak duży stopień wyczucia?". No cóż, spędziłem większość moich potyczek (przez 9 lat) z zamkniętymi oczyma. Kiedykolwiek walczyłem z kimś mniej doświadczonym ode mnie używałem tego do ćwiczenia wyczucia. To była bezpieczna, zabawna i prosta droga do osiągnięcia "zmysłu" wyczucia.

Pomówmy więc o timingu. Timing można najlepiej określić jako zdolność wykonywania odpowiednich technik w odpowiednim czasie. Idzie to oczywiście w parze ze znajomością technik. Timing oznacza, że wiesz kiedy użyć techniki. Masz zdolność do zauważania bardzo małych, szybko przemijających okazji do zastosowania konkretnej techniki i skutecznie wykorzystujesz tą okazję do śmiałego zastosowania techniki dokładnie tak, jak sobie życzyłeś.

Kiedy połączysz wyczucie i timing, masz mieszankę wybuchową. Wyczucie i timing prawie zawsze pobiją szybkość, energiczność i siłę (tak długo, jak długo nie masz do czynienia z przeciwnikiem, który zna się na rzeczy lub walczy defensywnie).[...] Pamiętaj, jest wielu silnych ludzi. Jest wielu szybkich ludzi. I wielu z nich ma bardzo dużą wytrzymałość. Jakkolwiek, te cechy są charakterystyczne dla młodości. Kiedy przeminą lata młodości, zauważysz, że wszyscy są silniejsi, szybsi i znacznie wytrzymalsi niż ty kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jednak stale rozwijasz wysoki poziom wyczucia i timingu, będziesz wstanie stawić im czoła przez długi okres po twoich najlepszych latach. Wyczucie i timing są znacznie łatwiejsze do utrzymania niż inne cechy. Pracuj nad nimi - gwarantuję, że się opłaca. Może w dalekiej przyszłości założysz swojemu 18 letniemu wnukowi duszenie czy dźwignię na bark i przypomnisz sobie ten artykuł.


Gdyby rozmiar miał znaczenie, to słoń byłby królem dżungli - Rickson Gracie

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.namarsie.pun.pl www.elderscrolls.pun.pl www.longiju2009-godmt2.pun.pl www.lkt.pun.pl www.centrumcs.pun.pl