#1 2011-04-15 12:42:33

 Dante

https://www.gracieuniversity.com/images/graphics/ranks/gr_belt_red_s10.gif

800168
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2011-02-11
Posty: 22
Punktów :   

Pasy w BJJ

Brazylijskie Jiu-Jitsu, podobnie jak wiele innych sztuk walk,stosuje system stopni uczniowskich i mistrzowskich w postaci pasów. To co wyróżnia stopnie Bjj od stopni w innych sztukach walki to fakt, ze odzwierciedla on realne umiejętności techniczne adepta.

Czym są umiejętności techniczne? Jest to zdolność zniwelowania za pomocą techniki i doświadczenia atrybutów przeciwnika jakimi są: siła, masa, technika, prędkość itd. A następnie poddania (zmuszenia do klepania) swojego przeciwnika. Dominacja a następnie poddanie przeciwnika to cel każdego adepta Bjj.
Czy znaczy to iż posiadacz wyższego stopnia zawsze podda swojego przeciwnika? Raczej nie. Bardziej prawdopodobne iż będzie On dominował większość walk.
Co jeśli zdarzy się iż to adept z niższym stopniem będzie zmuszał regularnie do klepania kogoś z wyższym stopniem? Czy to oznacza iż nastąpiła pomyłka i ten bardziej zaawansowany nie zasługuje na posiadany stopień? Odwrotnie. Taka sytuacja to nieomylny znak iż ktoś powinien zostać promowany na wyższy stopień.
Są jeszcze inne sposoby aby uzyskać promocje na wyższy stopień. Metodą stosowaną przez niektórych nauczycieli jest egzamin. Szczególnie gdy klub jest młody i nie naucza w nim żaden Mistrz. Czarny pas na podstawie tego egzaminu i swoich obserwacji, między innymi patrząc jak dana osoba radzi sobie z swoimi kolegami na macie, podejmuje decyzje o przyznaniu stopnia danemu adeptowi. Metody i treść egzaminu są różne i zależą od konkretnego nauczyciela.

Niektórzy Nauczyciele świadomie wstrzymują się z promocją danego adepta na wyższy stopień. Miedzy innymi po to aby dana osoba wygrała zawody dla swojego klubu. Aby podnieść ogólny poziom adeptów w klubie. Czasami, aby upewnić się iż dana osoba w pełni zasługuje na posiadany pas, wysyła się taka osobę, na zawody aby upewnić się czy nie będzie ona słaba / przeciętna nosząc swój nowy pas.
Jak widać jest wiele sposobów aby pas otrzymać i kilka aby sposobów by go nie dostać. Jak więc zweryfikować poziom stopni zdobytych w różny sposób? Odpowiedź jest prosta ? na zawodach.

Udział w zawodach jest jednym z głównych sposobności do ocenienia poziomu danego adepta w konfrontacji z przeciwnikami z innej szkoły.
Zawody są także doskonałą sposobnością do weryfikacji prawdziwych umiejętności adepta jak i kompetencji nauczyciela. Gdyby zdarzyło się iż jakiś instruktor sprzedał stopień komuś lub nadał go na wyrost może się zdarzyć iż taka osoba dozna sromotnej porażki na zawodach z przeciwnikiem z innej szkoły noszący w dodatku niższy stopień. Jaką to opinie wystawia danej szkole i nauczycielowi? Starczy jeden taki przypadek aby negatywna opinia rozpowszechniła się w społeczności Bjj.

Stopnie jakie można zdobyć w Bjj mogą się różnić w zależności od szkoły lecz generalnie przyjmuje się podział na pasy:

biały – branca
niebieski – azul
purpurowy – roxa
brązowy – marrom
czarny – preta

Przy czym czasami stosuje się osobne stopnie dla dzieci:

biały
żółty
pomarańczowy
zielony

Jak widać stopni w Bjj nie ma za wiele Niektóre szkoły stosują dodatkowo dodatkowy podział w postaci belek /dywizji. Jest to dodatkowy podział zaawansowania w danym klubie lecz nie ma odniesienia do innych klubów z racji tego iż nie wszystkie kluby stosują taki dodatkowy podział.
Oprócz stopni uczniowskich są jeszcze stopnie mistrzowskie. Jest ich dziesięć. 1 – 10 dan. Każdy dan to kolejne czerwona belka na czarnym pasie. Nie ma żadnych przyjętych regół nadawania stopni mistrzowskich i zależą one od konkretnego nauczyciela.


Gdyby rozmiar miał znaczenie, to słoń byłby królem dżungli - Rickson Gracie

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kody do cs strzelnica giżycko stig top gear www.omnia.pun.pl mibm2011